Plemeno a jeho historie
Zakrslá koza - Holandsko
Toto zájmové plemeno k nám bylo importováno převážně z Holandska, kde je velmi rozšířené a proto se tomuto plemenu u nás říká „holandská zakrslá koza“. Pro nás je proto Holandsko, zemí původu a mělo by se dbát, aby tato zvířata také odpovídala standardu země původu.
Asi před čtyřiceti lety byly tyto zakrslé kozy dovezeny do holandských ZOO z Afriky, jako krmení pro velké kočkovité šelmy. Ovšem mezi návštěvníky ZOO si získaly ohromnou popularitu a tak se začaly chovat pro radost i v chovech mimo zahrady a to nejen v Holandsku, ale i v Belgii.
V sedmdesátých letech už byl počet chovatelů tak velký (okolo 1000), že založili Holandskou národní federaci chovatelů zakrslých, vypracovali standard a založili plemennou knihu. V dnešní době je nejčastější počet zvířat v chovu mezi 5 až 35, počítáno v zimě po prodeji kůzlat. Několik chovatelů má ve stádě i více jak 50 koz a jeden dokonce více jak 100 koz!!
Chovatelé v Holandsku se zásadně rozdělují na dvě kategorie. První kategorie jsou chovatelé, kteří jsou organizováni v „Národní holandské federaci chovatelů zakrslých koz“, kteří produkují standardní zvířata s průkazem původu a se zvířaty objíždějí výstavy. Na těchto výstavách se předvedené kozy přeměřují a hodnotí, tak aby se hlídal standard tohoto plemene. Zvířata, která nesplňují podmínky tohoto výběru končí u druhé kategorie chovatelů, kteří mají svá zvířata jen pro svoji potěchu. Tyto chovy bohužel ale také odchovávají potomstvo, které si nakupují překupníci a chovatelé také z Česka a dováží je jako pravé holandské kozy. Jedinou výhodou takových zvířat je cena, která může být okolo 20 -25 euro, což je desetina ceny standardních zvířat s rodokmenem. Právě s potomky takových to bezpapírových zvířat jsem začínal i já, tak jako možná všichni chovatelé v Česku. Po zjištění tohoto stavu jsem se rozhodl tuto situaci poněkud změnit a dovezl jsem z Holandska, pravděpodobně první zvířata s rodokmenem.
Protože označení tohoto plemene „Holandská zakrslá koza“ je v Česku zprofanované, tak nadále se budou zvířata s průkazem původu (PoP) tohoto plemene, oficiálně nazývat „Zakrslá koza“ s možným dovětkem Holandsko.
Protože i toto zakrslé plemeno je podle veterinárního zákona hospodářské zvíře, tak jeho plemenná kniha a vystavování PoP je v kompetenci SCHOK a proto byl založen Klub zájmových plemen ovcí a koz, který hájil zájmy chovatelů těchto plemen. V roce 2017 došlo k odloučení od chovatelů ovcí a chovatelé Zakrslé kozy se sdružují v Klubu chovatelů kozy zakrslé.
Byl vypracován a schválen Standard pro Zakrslé kozy a zpracovány hodnotitelská kritéria pro kontrolu užitkovosti a hodnocení na NT. Plné znění Standardu je uveřejněno na stránkách v sekci "Standart", tady uvádíme jen stručnou charakteristiku tohoto plemene.
Zakrslá koza je menšího obdélníkového tělesného rámce s kohoutkovou výškou v dospělosti u kozy 45-55 cm a u kozla je to 50-60 cm. Přes svou jemnost je dobře osvalená, souměrné konstituce. Má oči mandlového tvaru se zdravou jiskrou. U obou pohlaví se vyskytují jemné, pěkně tvarované, pravidelné růžky, postupně směrem od hlavy mírně rozbíhavé. U kozla mohutnější a více rozbíhavé
Na krku mohou, ale nemusejí mít přívěsky a stejné je to s bradkou. Srst má jemnou, lesklou, krátkou a dobře přiléhavou, na hřbetě bývá delší.
Tato zakrslá koza se vyskytuje v různých barevných variantách, od jednobarevné, dvoubarevné, po tříbarevnou, v libovolných barevných kombinacích.
Jsou velmi přátelské a klidné. Člověka nikdy nenapadají, netrkají ani nekoušou. Zakrslé kozy jsou chované především jako společníci k dětem i ke zvířatům. Velmi vhodná zvířata k výchově mladých chovatelů a také k udržování krajiny.
Napsal: Jiří Švanda
Podle aktuální situace upravila: Marcela Staňková